Anasayfa / Haberler / Aç Kalan Ayı Mezarı Kazdı Cesedi Çıkarıp Yedi. Cingili Mezarlığı da Güvenli Değil. Aynı Durum Bu Mezarlıkta Her An Olabilir

Aç Kalan Ayı Mezarı Kazdı Cesedi Çıkarıp Yedi. Cingili Mezarlığı da Güvenli Değil. Aynı Durum Bu Mezarlıkta Her An Olabilir

Aç Kalan Ayı Mezarı Kazdı

Cesedi Çıkarıp Yedi.

Akkuş Mahallerindeki Mezarlıklar

Ne Derece Güvenli?

Halen Daha Mezarlığı Tel Örgü İle Çevirmeyen

Yada Bozulan Tel Örgüleri

Tamir Etmeyen İhtiyar Heyetleri Var

Lütfen Görevliler ve Yetkililer;

Mezarlıkları Kontrol Edip,

Tel Örgülerin Yapılmasını ve

Bozulan Tel Örgülerin Tamir Edilmesini Sağlasınlar

Fotoğrafta Görülen Cami ve Çeşme

Akkuş İlçesi Çukur Mahalle Cingili Cami ve Çeşmesidir.

Mezarlık Etrafı Dikenli Tel İle Çevrilidir. 2 Sene Önce Seyit ÇAM ve Köyden Bir Kaç Kişi Çeşmenin Etrafı Açık, Mezarlığa Yabanı Hayvan Girer Mezarlara Zarar verir diye Çeşmenin Etrafı Tel Örgü İçine Alınarak, Mezarlığın Güvenliği Sağlanmıştı.

Ancak aradan bir sene geçmeden köy ihtiyar heyeti ve köy halkından bir kişi Çeşmenin etrafındaki tel örgüyü keserek kaldırmışlardır. Aradan geçen süre içerisinde de yeni bir tel örgü yapmamışlardır. O dönemde konu Akkuş Kaymakamlığına intikal ettirilmişti. Ama Kaymakamlık'tan giden görevliler köy ihtiyar heyetine tel örgü işini yaptıramamışlardır.

Bu mezarlık yabani hayvanların girmesi için musaittir. Çünkü Tel Örgü Çeşme etrafında olmadığı için mezarlığa her türlü hayvan istediği zaman girebilmektedir. Peki bu mezarlığa da ayı girip, mezarları söküp, cesetlere zarar verse sorumlu kim olacak? Bizden Açıklaması bu aşamadan sonra herhalde gerekli çalışmalar yapılarak mezarlık çevresinin tamamı tel örgü ile kapatılır.

Kastamonu İlinde Meydana Gelen Olayı Hatırlayalım

Kastamonu'nun Ağlı ilçesine bağlı Yağlıca Mahallesinde aç kalan bir ayımezarlığa gelerek 50 gün önce defnedilen Halil Ünivar'ın mezarını kazdı. Mezardan çıkarttığı cesedin bir kısmını yiyen ayının tespiti için bölgeye foto kapan kuruldu. Mezarın yakın bir yerine domuz leşi de koyan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu İl Şube Müdürlüğü ekipleri, ayının tespitinin ardından profesyonel bir avcıya vurduracak.

Kastamonu'da aç kalan ayı ceset yedi!

Kastamonu'da bu yıl içerisinde bazı istenmeyen olayların meydana geldiği belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürü Oğuz Bayazıt, "Bu olaylar, çeşitli yaban hayvanlarının insanların malına ve canına kast etmesi yönünde oldu. Vatandaşlarımızın şunu bilmesini istiyorum. Özellikle mala olan zararlarda bir takım tavsiyede bulunabileceğimiz tedbirler söz konusudur. Bu tedbirleri vatandaşlarımızın alması gerekiyor. İnsana veya doğrudan canına kast edilecek şekilde hatta insanın ölüde olsa mezarlıkta yapılacak saldırılarda, buna müdahale ediyoruz. Arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çalışma yapıyor. Kara Avcılığı Kanunun bizlere vermiş olduğu yetkiyle, doğrudan yaban hayvanının saldırısı kesinse ve bu belgelenmişse, zarar veren hayvan bunu alışkanlık haline getirmesi durumunu düşünerek bunun ortadan kaldırılması yasal olarak önümüze konmuş durumdadır. Bununla ilgili bakanlık makamından geçtiğimiz aylarda yetki devride yapıldı. Bu yetkiyi de biz, çekinmeden kullanıyoruz" dedi.

CESET YİYEN AYI İÇİN 'VUR' EMRİ ÇIKTI

Kastamonu'da mezar kazarak ceset çıkartan ve bu cesedin bir kısmının ayılar tarafından yenildiğini hatırlatan Bayazıt, "Mezarlıkta ayı tarafından bir kazınmayla mevtanın ortaya çıkartılması söz konusu oldu. Bu çerçevede biz, bu ayının orada tespitine çalışıyoruz şu anda. Hangi ayı olduğunu tespit ettiğimizde, profesyonel avcılar tarafından doğrudan bu ayıyı avlatarak, bertaraf etmiş olacağız. Bu kapsamda söz konusu yere foto kapanlarımızı kurduk. Kaymakamlığımızla irtibat halindeyiz. Ayının tespiti halinde ortadan kaldırılacak. Böylelikle de doğrudan insana olan zararları da bu yöntemle engellemiş olacağız" diye konuştu.

"EVİNİZİN ETRAFINI ELEKTRİKLİ ÇİT İLE ÇEVİRİN"

Ayı saldırılarına karşı vatandaşların kendi tedbirlerini muhakkak alması gerektiğini ifade eden Bayazıt, "Yaban hayvanının mala zarar verdi, koyun veya ineği telef etti. Bu konuda vatandaşlarımız kendi tedbirlerini alacak. Özellikle bu tedbirler, etrafı çevrilmiş kapalı bir alan söz konusu ise, burayı düşük voltajlı yüksek amperli elektrik sistemleri oluyor. Çiti ile çeviriyorsunuz alanı, hayvan oraya geldiği zaman elektrik çarptığında hayvan bu bölgeden uzaklaşıyor. Bunun gibi bir takım geliştirilmiş sistemler bulunuyor. Bunların maliyetleri de çok yüksek değil. Sadece çevireceğiniz alanın miktarıyla ilgili oluyor. Bunun dışında özellikle çoğu yaban hayvan büyük bir ihtiyacı olmadıkça doğrudan insana saldırmaz. Bu ihtiyaçta gıda ihtiyacıdır. İnsanla yaban hayvanın sık sık bir araya gelmesi ya da aynı noktada buluşması o yaban hayvanın aç kaldığından kaynaklanıyor. Bizde müdürlük olarak bölgede çeşitli noktalara bu havyaların beslenmeleri için yiyecekler bırakıyoruz. Bunu son günlerde aldığımız olumsuz haberler nedeniyle biraz daha arttırdık. Bu kapsamda yaban hayvanların, insanların yerleşim ve yaşam alanlarından biraz daha uzak kalacak yerlere bırakıyoruz. Bu hayvanların beslenebileceği, gıda olarak tüketebileceği bir takım ürünleri satın alarak ormanlık alanlara bırakıyoruz. Bu şekilde yaban hayvanlarının biraz daha insanlardan uzak kalmasını sağlamayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

"YABAN HAYATI POPÜLASYONUNU, FOTO KAPAN İLE TESPİT EDİYORUZ"

Bölge Müdürlüğü ile Kastamonu Üniversitesi arasında geçtiğimiz aylarda bir protokolün imzalandığın aktaran Bayazıt, "Kastamonu'da ve Yaban Hayatı Sahalarındaki popülasyonu belirleyebilmek ve buralarda hangi türlerin miktarları nelerdir belirledik. Özellikle ayı ile ilgili şikayetlerin çok olduğunu görüyoruz. Bunun envanterin çıkartılması konusunda üniversitemiz ile bir çalışmamız oldu. Bunun dışında eksik kalan noktalarda arazide tespit etmeye çalışıyoruz. Tespit yöntemlerimiz arasında özellikle foto kapan söz konusu, bu foto kapanları satın alıp üniversitemize teslim ediyoruz. Ayrıca kendimizde bu foto kapanları ayrı noktalara yerleştiriyoruz. Bu sayede hangi hayvan türünün ne kadar olduğunu, buralarda ne kadar hangi türün yaşadığını geçiş noktalarına koyarak ne kadar geçiş yaptıklarını ve popülasyonlarını tespit etmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"AYI SAYISINDA ÇOK FAZLA BİR ARTIŞ YOK"

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü tarafından özellikle yapılan son sayımda ayı sayısının çok fazla yükselmediğine dikkat çeken Bölge Müdürü Oğuz Bayazıt, şunları söyledi: "Ama diyeceksiniz ki bu saldırılar niye arttı. Saldırıların esas noktası gıdadır. Yaban hayvanlarının ormanlık alandı tüketebileceği çok fazla bir ürün kalmadı. Özellikle ayılar, çok fazla et tüketmez, meyve türlerini çok fazla tüketir. Orman Bölge Müdürlüğümüz bu konuyla ilgili bir çalışma yürütüyor. Özellikle yüksek kesimlerde meyve ağaçlarının dikilmesi, bu meyve türlerinin yaban hayatına bırakılması yönünde çalışmalar yürütüyor. Ama köylülerimizde bu meyve türlerini ağaçlardan topladıklarında bunları ticari ürüne dönüştürüyorlar veya kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Ama oradaki yaban hayvanlarında gıda ihtiyacını karşılayacağı ürünleri ortadan kaldırmış oluyorlar. Hayvanda doğal olarak insana yakın olan bölgelere gitme ihtiyacı duyuyor"

"İNSANIN, ORMANDA AYAK BASMADIĞI YER KALMADI"

Kastamonu'da ayı popülasyonunun çok fazla olmadığını vurgulayan Bayazıt, şunları kaydetti: "Ama yiyecek noktasında sıkıntı çekmesi nedeniyle insanla karşı karşıya çok fazla geliyor. Bir taraftan insanda, yaban hayvanlarının alanına yaklaşmış görünüyor. Artık insanın ayak basmadığın herhangi bir yer kalmadı. Yavaş yavaş herkes her yere gidebildiği için yaban hayvanlarıyla insanların karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz oldu"
Ağlı ilçesinde aç kalan ayı, kazdığı mezardan ceset çıkartıp yemişti. Mantar toplama giden vatandaşlar tarafından ceset, mezardan 2-3 metre ilerisinde bulunmuştu. Köy halkı tarafından polis ekiplerine haber verilmesi üzerine tutanak tutuldu ardından ceset, yeniden kefenlenerek aynı mezara defnedilmişti. Etrafa kötü koku salması ve hastalıklardan korunmak için mezarın etrafına kireç döküldü. Ayrıca mezarın üzeri, dikenli tellerle örtülerek mezar korunmaya çalışıldı. Ayrıca mezarın etrafında ayı izlerine rastlanmıştı.

İHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

*