Anasayfa / Uncategorized / Su Değirmenlerini Koruma Altına Almasını Öneriyoruz

Su Değirmenlerini Koruma Altına Almasını Öneriyoruz

temmuz2015_14

Su Değirmenlerini Koruma Altına Almasını Öneriyoruz

Elektrikli Un Değirmenlerinin (Fabrikaların) olmadığı geçmiş yıllarda köyde yaşayanların olmaz ise olmazlarından olan Su Değirmenleri şimdilerde nerede ise hiç kullanılmamaktadır. Ancak bazı köylerde mahalle halkı ne olur ne olmaz diye Su Değirmenlerini her zaman çalışır vaziyette tutmaktadırlar. Hatta zaman zaman da bu değirmenlerin kullanıldığı görülmektedir.

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi yönetimi olarak İlçemiz Kaymakamlığına, Akkuş Belediyesine ve hatta Ordu Valiliği ile Ordu Büyükşehir Belediyesine sesleniyoruz. Sayısı çok az kalan Su Değirmenlerinin koruma altına alınmasını, bakımlarının yapılmasını ve çalışabilir durumda olanların vede su kaynaklarının değirmeni çalıştırma durumuda olanların kullanılır hale getirilmesini öneriyoruz. Koruma altına alınan değirmenlerin ise çevre düzenlemesi yapılarak güvenlik tedbirleri de alınarak sadece görevlilerin açıp, kapatacağı şeklinde tarihi yapılarının koruma altına alınmasının hem geçmişimize hemde gelecek nesillere geçmişi tanıtma adına faydalı olacağın inanıyoruz.

Akkuş İlçesi Çukurköy Cukurmahalle Cingili Su Değirmeninden görüntüleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu Su Değirmeni her an kullanıma hazırdır. Köylüler kendi imkanları ile değirmenin tamirini yaparak tarihi yapıyı ayakta tutmaya çalışmaktadırlar.

   temmuz2015_15  temmuz2015_26

temmuz2015_37

 temmuz2015_25

temmuz2015_32   temmuz2015_36

   temmuz2015_21temmuz2015_28

Fotoğraflar: Reşit KAYA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

*